Maláta roppantó.
Maláta roppantó
A maláta őrlésére, mind ipari, mind házi használatra a két egymással szemben forgó hengert tartalmazó malom vagy roppantó a legalkalmasabb. Tulajdonképpen egy nagyon egyszerű szerkezetről van szó. Két tengelyen egymással párhuzamosan két henger fut, melyeknek érdes a felülete és egymással szemben forognak, a közöttük lévő távolság (rés) pedig állítható, ezek közé szorulnak be a szemek és törnek össze. A rés szűkítésével finomítható az őrlemény. A meghajtásról elsősorban villanymotor (vagy fúrógép) gondoskodik, aminek jó, ha állítható a sebessége, de kézi kurblival is működtethetőek. A házi sörfőzőknek forgalmazott modelleket általában 25 mm átmérőjű hengerekkel árusítják.
Természetesen otthon más eszközt is használhatunk az őrlésre vagy meg is őröltethetjük a malátát a vásárlás helyén (azt viszont egy héten belül fel kell használni), de aki gyakran főz sört, annak borsos ára ellenére (40-50 ezer forint) is érdemes beszereznie egy ilyen eszközt.
Alternatív megoldásként szóba jöhet otthon a kézi mozsár, a kávédaráló, acélőrlős; konyhai robotgépre szerelhető gabonadaráló stb. A malomköves gabonaőrlőket nem ajánljuk, mert nagyban roncsolják a törkölyt is. Az összes, előbb felsorolt, megoldás hátránya, hogy egyenetlen lesz az őrleményünk, és sok kísérletezést kíván a megfelelő használatuk.
Egyébként a házi kenyérsütéshez ajánlott gabona malmok többsége sem olcsóbb egy malátaroppantónál.
Persze megoldás az is ha, eleve roppantott malátát veszünk, vagy több sörfőző barátunkkal összeállva ruházunk be egy ilyen szerkezetre.
A malátaroppantó (malom) beállításai
Az őrlemény szempontjából két fontos tényező van, amit figyelembe kell vennünk: a hengerek közötti távolságot és a fordulatszámot. Természetesen ezt is sok tényezőtő befolyásolja, így nehéz pontos receptet adni. Függ a maláta méretétől, típusától, nedvességtartalmától, korától stb. A legjobb, ha kísérletezéssel tapasztaljuk ki a beállítást, de azért van néhány támpont.
A hézag beállításánál fontos, hogy a hengerek párhuzamosak legyenek, vagyis teljes hosszukon ugyanakkora legyen a rés, különben nem lesz homogén az őrlemény minősége és a hengerek sem egyenletesen kopnak. Általános esetben 25 mm-es átmérőjű őrlőhengerekkel, 0,8-1,3 mm közötti hézag beállítás jó eredményt ad, amit egy átlag 400-as fordulatszámmal párosítunk. Mi szárazőrlésnél szinte mindig 1 mm-es távolsággal használjuk saját roppantónkat 400-as fordulatszámon, fúrógéppel meghajtva, kondicionált malátánál (lásd: Maláta őrlés című rész), akár 0,7 mm-re is szűkíthetjük a rést. A hengerek közét szelephézagoló segítségével lehet a legkönnyebben és legpontosabban beállítani.